- Megjelent: 2022. február 02.
A Geotechnikai Tagozat Elnöksége az alábbiakban kívánja tájékoztatni a Tagozat tagjait a közelmúlt történéseiről és a közeledő eseményekről.
- Választás elsődleges tagozatról
- Széchy Károly Emlékülés
- Szakmai továbbképzések
- Talajvizsgálati jelentés díjszámítás aktualizálása
- Geotechnikai tervezői jogosultságok módosítása
- Geotechnikai szakmérnöki képzés
Választás elsődleges tagozatról
A Magyar Mérnöki Kamara Geotechnikai Tagozata értesíti tagságát, hogy a közeljö-vőben valamennyi kamarai tagnak nyilatkoznia kell elsődleges tagozati tagságáról. A küldöttgyűlés 2021. novemberében új Alapszabályt fogadott el, mely a kamara hon-lapjáról letölthető. Az új rendelkezés értelmében a tagozatok működése, a pénzügyi elszámolások tekintetében az elsődleges tagozati létszám meghatározó. Minden tag, de különösen aki több tagozatnak is tagja, el kell döntse, melyik tagozatot tekinti el-sődlegesnek, és erről nyilatkozni kell.
Kérjük tagjainkat válasszák tagozatunkat elsődlegesnek, amennyiben támogatni kívánják működésünket.
A nyilatkozatot a területi kamarák napokon belül, rövid válaszadási feltétellel elektro-nikus úton megküldik, amennyiben ezt nem küldi vissza valaki, úgy a kamara csak a nyilatkozatot visszaküldők létszáma alapján fogja nyilvántartani tagozatunkat.
Kérjük segítő támogatásukat és aktív részvételüket!
Széchy Károly Emlékülés
A korábbi tájékoztatás szerint a február elejére tervezett Széchy Károly Emlékülést és Geotechnikus vacsorát a járványügyi helyzet miatt sajnos el kellett halasztani. Az esemény új időpontja 2022. május 27. A rendezvényeket személyes részvétellel szervezzük, hogy lehetőség nyíljon ismét a szakmai és személyes találkozásokra, kötetlen beszélgetésekre. A külföldi előadó előadása az időpontmódosítás miatt vár-hatóan felvételről lesz megtekinthető. Az emlékülés előadásai a következők:
- Antonio Viana Da Fonseca: Methodology for the liquefaction fragility analysis of critical structures and infrastructures: a macro-mechanism approach
- Koch Edina: Geotechnikai szerkezetek és technológiák végeselemes modellezése
- Bán Zoltán: Talajfolyósodási potenciál értékelése empirikus alapon
Bízunk benne, hogy az új időpontban már nyugodtan lesz alkalmunk a rendezvény megtartására, a szokásos hangulatot felidézve!
A regisztrációval kapcsolatosan hamarosan küldünk újabb információt.
Szakmai továbbképzések
Az előző év végén a kamarai Feladat Alapú Pályázat keretében elkészült a Monitor-ing, a geotechnikai kockázatkezelés eszköze című kiadvány, mely a közeljövőben a kamarai honlapról elérhető lesz. Az idei új továbbképzési téma ehhez kapcsolódóan Geotechnikai és egyéb szerkezetek monitoringja címet viseli. A téma első képzése várhatóan ősszel lesz.
A soron következő szakmai továbbképzés 2022. február 17-én lesz Geotechnikai szerkezetek véges elemes modellezése címmel online módon, melyre jelentkezni a www.bpmkkepzesek.hu oldalon lehet.
Talajvizsgálati jelentés díjszámítás aktualizálása
Az előző évben megjelent Segédlet az EC7 tartalmi követelményeit betartó talajvizsgálati jelentések díjának számításához dokumentumban szereplő egységárakat a munkabizottság a 2022. évre aktualizálta. Az új dokumentum a tagozat honlapján (www.geotechnikaitagozat.hu) napokon belül elérhető lesz.
Geotechnikai tervezői jogosultságok módosítása
A kormány 2021. szeptemberében elfogadta a 618/2021 kormány rendeletet, mely a szakmagyakorlási tevékenységek szabályozásáról szóló 266/2013 korm. rendelet módosítását foglalja magában, s 2022. április 1-étől lép életbe. Eszerint változott az eddigi geotechnikai tervezői (GT) jogosultság feltétel rendszere: három éves, igazolt szakmai tapasztalat után az kaphat jogosultságot aki
- okleveles építőmérnöki, geotechnikai szakirány/specializáció végzettséggel rendelkezik,
- vagy megfelel az emelt szintű szakirányú kredit tartalomnak.
Új jogosultságként jelenik meg a geotechnikai tervezési szakterület, egyszerű geo-technikai feladatok részszakterület (GT-K) jogosultság, amellyel talajvizsgálati jelen-tést lehet készíteni és geotechnikai tervezést folytatni az alábbi esetekre:
- 15 m összmagasságot meg nem haladó, terepszint alatt legfeljebb 4 m-es építmény síkalapozása,
- víztelenítés maximális 1,0 m-es vízszintcsökkentéssel,
- 6 m-nél nem magasabb földművek (út- és vasútépítés, árvízvédelem),
- 6 m-nél nem mélyebb bevágások,
- 6 m-nél nem magasabb támszerkezet,
- 4 m-nél nem mélyebb munkagödör,
- környezetvédelmi geotechnikai feladatok,
- felszíni vízelvezetés 1 km2 feletti vízgyűjtő terület esetén.
E jogosultság megszerzésének feltételei az alábbiak
Képesítési követelmény vagy ezzel egyenértékű szakképzettség | Szakmai gyakorlati idő |
okleveles építőmérnök infrastruktúra szakirány, okleveles építőmérnök szerkezet szakirány, okleveles építőmérnök vízépítő szakirány, építőmérnök geotechnika szakirány
|
5 év |
építőmérnök infrastruktúra szakirány, építőmérnök vízépítő szakirány, építőmérnök szerkezet szakirány, építőmérnök emelt szintű szakirányú kredit tartalommal |
8 év |
Geotechnikai szakmérnöki képzés
A geotechnikai szakterület folyamatos fejlődése érdekében a tagozat elnöksége szakirányú továbbképzés indítását kezdeményezte. A szakmérnöki továbbképzés előkészülete a Széchenyi István Egyetemen megindult a többi egyetem oktatóinak és külső szakemberek bevonásával.
A három féléves képzés felépítésének, a tananyag részleteinek megalkotásában fon-tosnak tartjuk a szakma felőli igények minél szélesebb körű figyelembe vételét. Ezért napokon belül közzéteszünk egy kérdőívet, melyben kérjük tagtársaink és más szak-emberek véleményét, javaslatait, igényeit a képzéssel kapcsolatosan.